Serwis zawieszony do odwolania. Jesli chcesz pomoc - daj znac na scooly@jaggedalliance.pl
Forum dyskusyjne poświęcone serii

JAGGED ALLIANCE

Nawigacja: « Poprzedni temat | Następny temat »

Historycznie - od czego się zaczeło...
Autor Wiadomość
svean 

Wysłany: 2005-08-17, 08:03

Seria JA nie jest pierwszą grą taktyczna - troche poprzedników miała. Generalnie nawet całkiem sporo dobrych gier - może tak mówię gdyż bardzo lubię ten typ gier ale jednak było sporo popularnych tytułów.
Do moich ulubionych na pewno należały: UFO (Enemy unknown, Terror from the Deep i Apocalypse bo Aftermatch mnie troszke zdołował i zniesmaczył), Fallout (teoretycznie tylko BoS jest taktyczny ale 2 też am elementy i jakby... jest dla mnie dużo lepsze) czy Commandos (może nie bardzo taktyczny ale całkiem miodny) i jemu podobne, ew w pewnych elementach Combat Mission (Africa Corps i Barbarossa to Berlin) którą to gre uważam za najlepszą symulację pola walki.

Niemniej wszystkie te tytuły bledną (jak dla mnie) przy Laser Squad. Oczywiście mówię o edycji na Commodore64 (choć w tym czasie pewnie były też pewnie na jakieś Atari czy Amigi ale głowy nie dam), bo widziałem że ktoś też usiłuje wydać teraz grę pod tym tytułem ale nie będę sie wypowiadał, bo sk..#%*$ obraża moje uczucia religijne.

Zagrywałem się tym całymi nocami, równiez z braciszkiem (bo był cakiem miły multiplayer, taki hotseat ale z uwzględnieniem ognia z zasadzki itp i to nie tak beznadziejnie jak w UFO), póki Mama sie nie obudziła i z sieci nie wyłączyła, ew. kabla nie zabrała.
Oczywiście grafika nie ta co w JA i częto czekało się 10 min na wgranie z taśmy 1 misji, żeby zobaczyć tylko LOAD ERROR. Ale w zasadzie wszystkie rozwiązania z JA już tam widziałem - co więcej, misje były bardziej zróżnicowane i czesto dużo bardziej wymagające (choć może AI nie stało na gigantycznym poziomie - ale od czego jest baciszek :wink: ).
Szkoda że w JA zdobywa się tylko sektory a brak misji w stylu - zamach (zgładzić 1 osobę której broni stado w tym przypadku robotów), albo odbicie zakładników, wysadzenie czegoś, przebicie się przez sektor z respawnującymi się gigantycznymi żabami itp itd.
Jak dla mnie wypas.... Może miało to mniej cech RPG (miało się zamknięty zestaw ludzi zokreślonymi statystykami których nie rozwijali a przed misją wybierało się tylko kamizelki i broń w ramach określonego budżetu), ale sposób rozgrywania misji a w zasadzie ilość dostępnych sposobów powalał - np. w przypadku zamachu można było się najpierw pozbyć ochrony, albo tylko przyczaić na przewidywanej drodze i snajperem zdjąć pojedyczego gościa. Oczywiście w przypadku przeciwnika ludzkiego sprawa była trudniejsza bo zwykle się okopywał i trzeba było z rakietnicy przebijać się przez kolejne sciany doku zeby ograniczyć straty :jezyk: (co jednak oznaczalo brak kamizelek bo kasa poszła na broń). I tak do każdej było kilka sposobów przejścia - zawsze znalazło się coś typu ukryte szczurze nory które znajdywałem po którejś próbie przejścia (bez instrukcji oczywiście :wink: ) z uzbrojonymi inteligentnymi szczurami w środku :confuse: .

Jeśli ktoś może ma Laser Squad który by chodził na PC (np w DosBox-ie) - pleaseeeee dajcie znać na maila albo jakkolwiek...

Chętnie też się dowiem jakie są Wasze ulubione gry taktyczne :)

snick 

Wysłany: 2005-08-17, 08:25

Fallouty są prawie najlepszymi taktycznymi konkurentami Jaggeda. Z serii UFO grałem w Nemesis (Gniew Boga) i Aftermatch, oba nie przypadły mi do gustu. Jednak największym i najlepszym konkurentem JA2 w historii jest moim zdaniem genialny, doskonały wręcz Silent Storm, a także dodatego do niego (Sentinels).

MK 

Wysłany: 2005-08-17, 10:30

Cytat:
Jeśli ktoś może ma Laser Squad który by chodził na PC (np w DosBox-ie) - pleaseeeee dajcie znać na maila albo jakkolwiek...

hmmm... http://skyscraper.fortune...81/lasersqd.zip, pod psami?

myth byl fajny - krasnoludy rzucajace koktajle molotowa i podkladajace miny :mrgreen:
close combat
warhammer
aa... worms i virtua fighter :mrgreen:

Kubus 

Wysłany: 2005-08-17, 12:08

UFO: Terror from the Deep. Przy tej grze spedziłem wieeeeeeeeleeeeeeee godzin :P Silent Storm też jest dobry.

And the sanity assassin
Is coming down to steal your mind

scooly 

Wysłany: 2005-11-05, 19:52

Cytat:

Za młodu łykałem przeróżne cholerstwa - jedne lepsze, inne ... mniej lepsze. Zawsze z zamiłowaniem gierzyłem w gry strategiczne i zręcznościowe z czego te pierwsze szybko wysunęły się na pierwszy plan gdy dostałem komputer powiedzmy do "opieki" ;)...

Pierwszą (porządną) grę strategiczną jaką pamiętam to Warcraft 2. Po niej to już się całkiem nieĽle posypało... - Red Alert, Age of Empires, Tzar, Command & Counquer, Dune, Z, Dark Colony, Starcraft i masa innych, których nazw już nie pamiętam.

Nawróciłem się gdy moje oczy ujrzały przecudną i zarazem genialną gierę pod tytułem "X-Com: Enemy Unknown". To właśnie dzięki niej zyskałem ufność do tego rodzaju gier, potwierdziłem ją póĽniej w "X-Com: Terror from the deep" i w "Incubation" aż w końcu dotarłem do "Jagged Alliance (2)". Pierwsza część X-Com'a nadal należy do jednych z moich ulubionych "rozrywek" i jestem naprawdę dumny, że przeszedłem ją do końca :)...

AIRROW 

Wysłany: 2005-11-06, 00:03

a Tu Was zagne bo 1 gra na ktorej opiera sie JAGGED ALIANCE jest gra o tytule
" SABRE TEAM " na 2 dyskietkach na AMIGE !!! Kto pamieta jest moim Bratem :)
Gra polegla na tym ze bylo 5 misji najmenickow sie wyberalo z grona 8 albo 12
Najlepszy byl ARMSTRONG do kazdej misji chyba mozna bylo brac 4 i mozna bylo podnosic bronie po wrogach . Jak lecialy kule to wlaczala sie taka niebieska mapa pokaujaca lot pocisku :) 1 misja byla w dzungli , 2 w miescie terroryscie opanowali budynek 3 to baza w srodku gory 4 to porwanie statku a 5 to jakas baza nuklearna na pustyni ;] gra byla boska :) a najlepsza bron to byla snajperka ale nie pamietam jej nazwy i bron na tasmy La72A2 czy cos takiego :]

gonzo_68 

Wysłany: 2005-11-06, 08:57

Z tym zagięciem to był żart, tak?. Laser Squad był wcześniej. To dobre oceny tej gry utorowały drogę do sukcesu wydawniczego Sabre Team. Oba tytuły to dzieło firmy Krisalis.
Laser Squad wydano chyba w 1992, a Sabre Team w 1993 lub 94. Jednak nawet popularność tego drugiego tytułu zbladła w obliczu wybuchu UFO-manii (X-COM-manii). Wymienione wcześniej gry łączy sposób rozgrywki i osoby głównych twórców - bracia Julian Gollop i Nick Gollop. Po latach także tytuł Laser Squad Nemezis (w wersji polskiej UFO: Gniew Boga)
Było jeszcze parę gier, w których prowadzi się niewielką grupkę wojaków.
Dla miłośników drugiej wojny światowej:
101st Airborne: The Airborne Invasion of Normandy - giera z najwyższej półki, wyszło u nas wznowienie - CD-Action nr 63 sierpień 2001.
Soldiers at War - tu walczymy swoim zespołem na różnych teatrach działań. Lokacje i bitwy są zgodne z historią WWII.
Najemnikami można powalczyć w Wages of War: The Business of Battle.
Ostatnio zmieniony przez gonzo_68 2005-11-06, 16:04, w całości zmieniany 1 raz  

Big Foot 

Wysłany: 2005-11-06, 13:40

Czuję się jak na pojedynku doskakujących sobie do gardeł wykładowców historii gier komputerowych na wydziale informatyki współczesnej na jakimś zafajdanym uniwersytecie..... :wlosy:

AIRROW 

Wysłany: 2005-11-06, 18:24

Laser Squad pamietam gralem w to na commodore 64 ahh te czasy wiekszosc osob stad to szczyle i tego nie pamietaja :] ale musze przynac ze co do niektorych tytulow to mnei zagiales :P az tak sie na grach nie znam :)

Stachir 

Wysłany: 2006-11-16, 15:42

A kto pamięta Inkubację? :jezyk:
Jak na tamte lata, to gra była, a raczej jest- wciąż jest- intrygująca. Pomimo, że za prosta i nazbyt banalna :jezyk: , ale... dzięki niej polubiłem gry tego typu i będę jej za to zawsze dziękował.
Szkoda tylko, że to chodzi tylko na Win 95, no ale...

XBARTEKX

Wysłany: 2007-02-18, 08:29

Nie wiem sam ale przed ja2 katowałem fallouta 1i2 to też częściowo gra taktyczna :))

PIEREK 

Wysłany: 2007-03-20, 10:20

Cytat:

... od Sapera :wink:

A z takich trochę większych gierek to UFO, AoE, Fallout ...
To jest króliczek. Skopiuj króliczka do swojej sygny aby pomoc im w drodze do dominacji nad światem.

Cell 

Wysłany: 2008-04-10, 21:30

Jedyne w co grałem przed Jaggedem to Gorky 17, Heroes II i i Starcraft + BroodWar:)

Nic więcej :)
Będe brhonił nas przed zakusami wroghaa ;)
.....................................................................
http://dziecineo.prv.pl/

http://www.wsp.krakow.pl/papers/f_lamer.html

dzieci NEO do PIEKŁA

A tak na marginesie to... Szadou ilu dzieci Neostrady już spłoneło w twojej miejscowości? ;P

Halucyn

Wysłany: 2008-05-26, 20:21

Ja przed Jaggedem grałem już nie pamiętam w co. Ale pamiętam jak w szkole lub u kolegów grałem w GTA 1, Heroesa III czy Deluxe Ski JUmp. T

Therion 

Wysłany: 2009-01-29, 23:36

Jeśli chodzi o stronę taktyczną, to u mnie się zaczęło od Laser Squad na C-64. Dla mnie to nadal jest jedna z najlepszych gier tego typu, niestety brakuje jej długotrwałej grywalności z powodu braku kampani.
Ale bardzo podoba mi się tam grafika i efekty specjalne. Gra podobnie jak UFO bardzo dobrze budowała napięcie.

Moją następną grą tego typu było X-Com: Terror From The Deep i UFO: Enemy Unknown. Dzięki temu, że zasoby ludzkie były praktycznie nieograniczone, gra mogła być bardzo brutalna (ach te ostre efekty dźwiękowe i te wrzaski...), obie gry miały klimat napięcia i grozy.

Po drodze grałem jeszcze w inną grę taktyczną o najemnikach - Wages of War. W pewien sposób wydawała mi się ona bardziej realistyczna niż JA2 - nie leciało się tam pięcioma gośćmi podbijać państwo, tylko wykonywało się konkretne zlecenia. Co ciekawe, gra zaczynała się w dość mocno interaktywnym biurze z videofonem na, który dzwonili klienci i księgowy (który ciągle przypominał o pilnowaniu wydatków) poza tym można było dzwonić do różnych dziwnych osób i zamówić pizzę XD .
Następnie wybierało się transport, agencję wywiadowczą (cały czas trzeba dbać o koszty i terminy), najemników oraz wypożyczało broń (nie no, nie cierpię takich pomysłów).
Dane wywiadowcze obejmowały dane naturze misji, porady taktyczne, ilość przeciwników, szansę na sukces misji, sugerowaną ilość najemników i oczekiwane straty.
To mi się podoba o wiele bardziej niż misja pod tytułem "podbić państewko". No i to, że straty były oczekiwane - czyli nie oczekiwano od gracza ciągłego loadowania albo dokonywnia cudów taktyki zaraz po zakupie gry - po prostu założenie jest takie, że oddział najemników składający się z 8 osób straci jednego żołnierza na 3-5 pokonanych przeciwników. Brzmi to rozsądnie.

Niestety sama rozgrywka taktyczna się zestarzała bardzo nieładnie - interfejs użytkownika jest koszmarny a grafika podczas misji nieczytelna i brzydka.

Odpowiedz do tematu